Home Up


Kent League Results

Last amended at 28-11-21

 


Kent League Results for 2021/22 Season

Current age group winners. The remainder will be added after the final meeting in February.

Kent Cross Country League Trophy and Medal Awards 2020-21
     
Girls Under 13    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Medway and Maidstone AC; Match points : 21  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Iris Williams Cambridge Harriers 5
2 Rose Crossley Medway and Maidstone AC 13
3 Sofia Cudmore-Smith Medway and Maidstone AC 32
     
Girls Under 15    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 22  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Iris Crossley Medway and Maidstone AC 20
2 Isla Taylor Greenwich Tritons 33
3 Gabriella Horne Medway Tri 33
     
Women Under 17    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 20  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Amy-Jayne Goodhand Invicta East Kent AC 7
2 Hannah Clark Blackheath and Bromley H AC 8
3 Abigail Royden Medway and Maidstone AC 25
     
Women Under 20    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Not Awarded    
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Billie Rouse Medway and Maidstone AC 15
2 Sophie Painter Medway Tri 17
3 Lucy Procter Invicta East Kent AC 22
     
Senior Women    
     
Individual League Winners (Women 65+)  
     
Position Name Club Points
1 Barbara Ockendon (W65) Istead & Ifield Harriers 4
2 Jane Ellis (W65) Beckenham Running Club 12
3 Not Awarded    
     
Boys Under 13    
     
Cove Memorial Cup    
     
Winning Club : Blackheath and Bromley H AC; Match points : 38  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Lucas Elmqvist Blackheath and Bromley H AC 4
2 Luke Draper Weald Tri Club 20
3 Daniel Francis Dartford Harriers AC 34
     
Boys Under 15    
     
Medway Cup    
     
Winning Club : Medway and Maidstone AC; Match points : 30  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Franklin Shepherd Medway and Maidstone AC 14
2 Harrison Fraser Tonbridge AC 21
3 Alexander Middleton Blackheath and Bromley H AC 25
     
Men Under 17    
     
Youth Cup    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 19  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Miles Brierley Dartford Harriers AC 42
2 Thomas Claridge Tonbridge AC 48
3 Ted Marston Blackheath and Bromley H AC 59
     
Men Under 20    
     
Alan Brent Shield    
     
Winning Club : Dartford Harriers AC; Match points : 6  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Daniel Moulton Dartford Harriers AC 18
2 Mouctar Barry Central Park Athletics 21
3 Callum Horton Blackheath and Bromley H AC 26
     
Senior Men    
     
Individual League Winners (Men 70+)    
     
Position Name Club Points
1 Paul Ross-Davies (M70) Blackheath and Bromley H AC 6
2 Richard Seabrook (M75) Beckenham Running Club 6
3 Peter Hadley (M75) Cambridge Harriers 17
     
Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Doris Lucas Memorial Trophy    
     
Winning Club : Blackheath and Bromley H AC; Match points : 83  
     
Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Royal Bank of Scotland Silver Salver    
     
Winning Club : Blackheath and Bromley H AC; Match points :63  
     
Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Neil Smith Trophy    
     
Winning Club : Central Park Athletics; Improvement points : 24  

 

 27 November 2021 - Venue: Foots Cray Meadows
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters M70 Masters W65
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Lead performances after 4 events
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
All Masters Men All Masters Women
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
M70 Masters W65 Masters

 

 13 November 2021 - Venue: Danson Park, Bexleyheath
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters M70 Masters W65
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Lead performances after 3 events
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
All Masters Men All Masters Women
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
M70 Masters W65 Masters

 

 23 October 2021 - Venue: Somerhill School Tonbridge
U11 One mile results for Boys & Girls
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters M70 Masters W65
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Lead performances after 2 events
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
All Masters Men All Masters Women
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
M70 Masters W65 Masters

 

 16 October 2021 - Venue: Swanley Park
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters V70 Masters V65
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances
All Masters Men All Masters Women
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 


Kent League Results for 2020/21 Season

There were no events this season due to the Covid-19 situation


Kent League Results for 2019/20 Season

Photos of Norman Park Event here...

Kent Cross Country League Trophy and Medal Awards 2019-20  
     
Girls Under 13    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath and Bromley H AC; Match points : 33  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Natalia Austin Thanet Roadrunners AC 9
2 Molly-May Mooney-Clarke Blackheath and Bromley H AC 14
3 Millie Dack Thanet Roadrunners AC 23
     
Girls Under 15    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 30  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Hannah Clark Blackheath and Bromley H AC 11
2 Carys Firth Blackheath and Bromley H AC 15
3 Amy Goodhand Invicta East Kent AC 18
     
Women Under 17    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 15  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Isabelle Stoneham Blackheath and Bromley H AC 20
2 Elisha Roger Ashford AC 24
3 Olivia Berry Blackheath and Bromley H AC 37
     
Women Under 20    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 3 (3 meetings)  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 India Nicholson Tonbridge AC 10
2 Amy Leach Blackheath and Bromley H AC 10
3 Elena Jury Swale Combined AC 18
     
Senior Women    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy (3-to-score)  
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 71  
     
KCAA Senior Ladies Team (6-to-score)  
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 47  
     
Individual League Winners (Senior Women) Cliff Temple Memorial Trophy  
     
Position Name Club Points
1 Rebecca Weston Invicta East Kent AC 5
2 Becky Morrish Tonbridge AC 21
3 Renata McDonnell (W45) Deal Tri 31
     
Individual League Winners (Veteran Women) Ron Hale Trophy  
     
Position Name Club Points
1 Renata McDonnell (W45) Deal Tri 5
     
Individual League Winners (Women 35-44)  
     
Position Name Club Points
1 Nicola Lilley (W35) Medway Tri 6
2 Becky Macey (W35) Ashford & District RRC 17
3 Jenny Fowler (W40) Medway and Maidstone AC 29
     
Individual League Winners (Women 45-54)  
     
Position Name Club Points
1 Renata McDonnell (W45) Deal Tri 5
2 Tina Oldershaw (W50) Tonbridge AC 8
3 Donna Mewis (W50) Beckenham Running Club 21
     
Individual League Winners (Women 55-64)  
     
Position Name Club Points
1 Christine Costiff (W55) Ashford & District RRC 5
2 Gill O'Connor (W55) Ashford & District RRC 17
3 Gillian Manning (W55) Dartford Harriers AC 36
     
Individual League Winners (Women 65+)  
     
Position Name Club Points
1 Barbara Ockendon (W65) Istead & Ifield Harriers 4
2 Maria MacDonald (W65) Cambridge Harriers 6
3 Janet Pyne (W70) Central Park Athletics 8 (3 races)
     
Boys Under 13    
     
Cove Memorial Cup    
     
Winning Club : Thanet Roadrunners AC; Match points : 38  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Alex Dack Thanet Roadrunners AC 5
2 Oliver Scott Invicta East Kent AC 14
3 Franklin Shepherd Thanet Roadrunners AC 22
     
Boys Under 15    
     
Medway Cup    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 36  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Jamie Keir Invicta East Kent AC 7
2 Jake Stevens Thanet Roadrunners AC 12
3 Hayden Gear Medway and Maidstone AC 24
     
Men Under 17    
     
Youth Cup    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 19  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Matthew Taylor Tonbridge AC 8
2 Henry Taylor Tonbridge AC 16
3 Matthew Dubery Tonbridge AC 26
     
Men Under 20    
     
Alan Brent Shield    
     
Winning Club : Medway and Maidstone AC; Match points : 3 (3 Meetings)  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Ted Higgins Bexley AC 9
2 William Knight Ashford AC 28
3 Mohamed Elmi S-Factor Academy 30
     
Senior Men    
     
Kent Messenger Cup (4 to score)    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 61  
     
Duodec Cup (12 to score)    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 35  
     
Individual League Winners (Senior Men) Kent CC League Individual Trophy  
     
Position Name Club Points
1 Robert Meyer Medway and Maidstone AC 10
2 Tewelde Menges Medway and Maidstone AC 14
3 Jamie Bryant Tonbridge AC 32
     
Individual League Winners (Veteran Men) Dartford Shield  
     
Position Name Club Points
1 Nick Collins (M40) Ashford AC 7
     
Individual League Winners (Men 40-49)  
     
Position Name Club Points
1 Nick Collins (M40) Ashford AC 7
2 Justin Lane (M40) Medway and Maidstone AC 13
3 Neill Wright (M40) Medway and Maidstone AC 18
     
Individual League Winners (Men 50-59)  
     
Position Name Club Points
1 Barry Royden (M50) Medway and Maidstone AC 5
2 Andrew Howey (M55) Tunbridge Wells Harriers 9
3 Alun Rodgers (M50) Medway and Maidstone AC 23
     
Individual League Winners (Men 60-69)  
     
Position Name Club Points
1 Raymond Pearce (M60) South Kent Harriers 9
2 Michael Beecher (M60) Beckenham Running Club 10
3 Nick Pierce (M60) Tunbridge Wells Harriers 40
     
Individual League Winners (Men 70+)    
     
Position Name Club Points
1 Michael Davies Ashford & District RRC 4
2 Peter Hadley Cambridge Harriers 10
3 Barry Bell Istead & Ifield Harriers 16
     
Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Doris Lucas Trophy    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 89  
     
Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Royal Bank of Scotland Silver Salver    
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 78  
     
Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Neil Smith Trophy    
     
Winning Club : Greenwich Tritons; Improvement points : 22  

 

 8 February 2020 - Venue: Norman Park
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 14 December 2019 - Venue: Foots Cray Meadows
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 9 November 2019 - Venue: Danson Park, Bexleyheath
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 26 October 2019 - Venue: Somerhill School, Tonbridge
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M40 Masters W35 Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 12 October 2019 - Venue: Swanley Park
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters v70  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 


Kent League Results for 2018/19 Season

Kent League Results for 2018/19 Season  
     
Kent Cross Country League Trophy Awards 2018-19  
     
Girls Under 13    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 32  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Olivia Breed Tonbridge AC 4
2 Natalia Austin Thanet Roadrunners AC 11
3 Lola Sutton Thanet Roadrunners AC 21
     
Girls Under 15    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 30  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Teigan Sullivan Invicta East Kent AC 6
2 Hannah Clark Blackheath & Bromley Harriers AC 18
3 Ellie Dolby Blackheath & Bromley Harriers AC 20
     
Women Under 17    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 13  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Ellie Osmond Blackheath & Bromley Harriers AC 15
2 Jessica Neal Blackheath & Bromley Harriers AC 17
3 Zoe White Blackheath & Bromley Harriers AC 23
     
Women Under 20    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy  
     
Winning Club : No award    
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Roseanna Temple Invicta East Kent AC 10 (4 races)
2 Millie Smith Blackheath & Bromley Harriers AC 6 (3 races)
3 Gabriella Stannard Ashford AC 19 (3 races)
     
Senior Women    
     
Kent Womens' Cross Country League Trophy (3-to-score)  
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 71  
     
KCAA Senior Ladies Team (6-to-score)  
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 36  
     
Individual League Winners (Senior Women) Cliff Temple memorial Trophy  
     
Position Name Club Points
1 Sian Robertson Tonbridge AC 7
2 Maria Heslop Tonbridge AC 8
3 Victoria Croucher Bexley AC 28
     
Individual League Winners (Veteran Women) Ron Hale Trophy  
     
Position Name Club Points
1 Maria Heslop (W50) Tonbridge AC 4
2 Liz Weeks (W35) Sittingbourne Striders 12
3 Nicola Lilley (W35) Medway Tri 25
     
Individual League Winners (Women 45-54)  
     
Position Name Club Points
1 Maria Heslop Tonbridge AC 4
2 Sasha Houghton Tonbridge AC 10
3 Tina Oldershaw Tonbridge AC 15
     
Individual League Winners (Women 55-64)  
     
Position Name Club Points
1 Christine Costiff Ashford & District RRC 4
2 Michele Bradshaw Tunbridge Wells Harriers 9
3 Gill O'Connor Ashford & District RRC 13
     
Individual League Winners (Women 65+)  
     
Position Name Club Points
1 Barbara Ockendon Istead & Ifield Harriers 5
2 Sue James Tonbridge AC 7
3 Maria Macdonald Cambridge Harriers 9 (3 races)
     
Boys Under 13    
     
Cove Memorial Cup    
     
Winning Club : Medway and Maidstone AC; Match points : 39  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Reef Page Invicta East Kent AC 5
2 James Barnes Cambridge Harriers 14
3 Alistair Shelley Medway and Maidstone AC 18
     
Boys Under 15    
     
Medway Cup    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 40  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Louis Small Ashford AC 4
2 Matthew Taylor Tonbridge AC 8
3 Jamie Keir Invicta East Kent AC 14
     
Men Under 17    
     
Youth Cup    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 26  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 James Kingston Tonbridge AC 11
2 Ted Higgins Bexley AC 21
3 Adam Van der Plas Tonbridge AC 24
     
Men Under 20    
     
Alan Brent Shield    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 15  
     
Individual League Winners    
     
Position Name Club Points
1 Charles Crick Tonbridge AC 28
2 Harry Lawson Tonbridge AC 29
3 Joshua Olawunmi Cambridge Harriers 30
     
Senior Men    
     
Kent Messenger Cup (4 to score)    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 62  
     
Duodec Cup (12 to score)    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 26  
     
Individual League Winners (Senior Men) Kent CC League Individual Trophy  
     
Position Name Club Points
1 Jamie Bryant Tonbridge AC 14
2 Tewelde Menges Medway & Maidstone AC 25
3 Marshall Smith (U20M) Ashford AC 34
     
Individual League Winners (Veteran Men) Dartford Shield  
     
Position Name Club Points
1 Alex Gibbins (M40) Blackheath & Bromley Harriers AC 9
2 Gareth Evans (M40) Blackheath & Bromley Harriers AC 28
3 Daniel Madams (M45) Tonbridge AC 34
     
Individual League Winners (Men 50-59)  
     
Position Name Club Points
1 Andrew Howey Tonbridge AC 7
2 Barry Royden Medway and Maidstone AC 11
3 Gareth Williams Medway and Maidstone AC 22
     
Individual League Winners (Men 60-69)  
     
Position Name Club Points
1 David Kitcher Cambridge Harriers 4
2 Michael Beecher Beckenham Running Club 11
3 Peter Richardson Tunbridge Wells Harriers 46
     
Individual League Winners (Men 70+)    
     
Position Name Club Points
1 Richard Seabrook Beckenham Running Club 8
2 Peter Hadley Cambridge Harriers 12
3 Maurice Marchant Tonbridge AC 27
     
Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Doris Lucas Trophy    
     
Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 105  
     
Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Royal Bank of Scotland Silver Salver    
     
Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 67  
     
Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)  
     
Neil Smith Trophy    
     
Winning Club : Thanet Roardrunners AC; Improvement points : 84  

 

 9 February 2019 - Venue: Norman Park
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 24 November 2018 - Venue: Foots Cray Meadows
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 10 November 2018 - Venue: Danson Park, Welling
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 27 October 2018 - Venue: Somerhill School Tonbridge
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 

 13 October 2018 - Venue: Beech Grove Academy Nonington
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters v70  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
   
Masters Lead performances  
Men Masters Women Masters
M50 Masters W45 Masters
M60 Masters W55 Masters
  W65 Masters

 


Kent League Results for 2017/18 Season

Kent Cross Country League Trophy Awards 2017-18

Girls Under 13

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 35

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Olivia Breed

Tonbridge AC

4

2

Hannah Mitchell

Medway Tri

10

3

Teigan Sullivan

Invicta East Kent AC

13

Girls Under 15

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 32

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Morgan Squibb

Blackheath & Bromley Harriers AC

4

2

Maisy Rose

Dartford Harriers AC

11

3

Ellie Dolby

Blackheath & Bromley Harriers AC

15

Women Under 17

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 14

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Lara Atkinson

Cambridge Harriers

8

2

Roseanna Temple

Invicta East Kent AC

10

3

Lily Tappenden

Blackheath & Bromley Harriers AC

23

Women Under 20

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : No award

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Emily Hale

Medway & Maidstone AC

10 (3 races)

2

Carlotta Weitzel

Blackheath & Bromley Harriers AC

2 (2 races)

3

Molly Hawkins

Cambridge Harriers

4 (2 races)

Senior Women

Kent Womens' Cross Country League Trophy (3-to-score)

Winning Club : Dartford Harriers AC; Match points : 71

KCAA Senior Ladies Team (6-to-score)

Winning Club : Dartford Harriers AC; Match points : 44

Individual League Winners (Senior Women) Cliff Temple memorial Trophy

Position

Name

Club

Points

1

Maria Heslop

Tonbridge AC

15

2

Cas Wright

Dartford Harriers AC

21

3

Holly Dixon

Greenwich Tritons

41

Individual League Winners (Veteran Women) Ron Hale Trophy

Position

Name

Club

Points

1

Maria Heslop

Tonbridge AC

4

2

Anoushka Johnson

Dartford Harriers AC

12

3

Emma Sharp

Dartford Harriers AC

33

Individual League Winners (Women 45-54)

Position

Name

Club

Points

1

Maria Heslop

Tonbridge AC

4

2

Jane Bradshaw

Blackheath & Bromley Harriers AC

13

3

Jillian Holford

Tunbridge Wells Harriers

21

Individual League Winners (Women 55-64)

Position

Name

Club

Points

1

Denise Rose

Dartford Harriers AC

9

2

Stella Richardson

Tunbridge Wells Harriers

11

3

Gail Arnott

Beckenham Running Club

16

Individual League Winners (Women 65+)

Position

Name

Club

Points

1

Sue James

Tonbridge AC

3 (3 races)

2

Maria MacDonald

Cambridge Harriers

5 (3 races)

3

Jeanette Giles

Istead & Ifield Harriers

6 (2 races)

Boys Under 13

Cove Memorial Cup

Winning Club : Invicta East Kent AC; Match points : 44

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Thomas Hutton

Invicta East Kent AC

4

2

Oliver Horne

Medway Tri

14

3

Reef Page

Invicta East Kent AC

15

Boys Under 15

Medway Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 37

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Fraser Gordon

Tonbridge AC

6

2

Sam Newson

Invicta East Kent AC

25

3

Thomas Hine

Beech Grove Academy

29

Men Under 17

Youth Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 33

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Oliver Prior

Ashford AC

13

2

Dan Schofield

Tonbridge AC

18

3

James Kingston

Tonbridge AC

19

Men Under 20

Alan Brent Shield

Winning Club : No award

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Lewis Mills

Blackheath & Bromley Harriers AC

8

2

Morgan Rhodes

Medway Tri

19

3

Oscar Hussey

Blackheath & Bromley Harriers AC

24

Senior Men

Kent Messenger Cup (4 to score)

Winning Club : Medway & Maidstone AC; Match points : 78

Duodec Cup (12 to score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 36

Individual League Winners (Senior Men) Kent CC League Individual Trophy

Position

Name

Club

Points

1

Jamie Bryant

Tonbridge AC

13

2

Tewelde Menges

Medway & Maidstone AC

14

3

Robert Meyer

Medway & Maidstone AC

28

Individual League Winners (Veteran Men) Dartford Shield

Position

Name

Club

Points

1

Alex Gibbins

Blackheath & Bromley Harriers AC

11

2

Lee McMeekin

Medway & Maidstone AC

29

3

Dylan John Beaver

Dartford Harriers AC

32

Individual League Winners (Men 50-59)

Position

Name

Club

Points

1

Tony Durey

Dartford Harriers AC

13

2

Robert Whittaker

Invicta East Kent AC

49

3

Paul Collier

Bexley AC

49

Individual League Winners (Men 60-69)

Position

Name

Club

Points

1

Nick Pierce

Tunbridge Wells Harriers

30

2

Peter Richardson

Tunbridge Wells Harriers

34

3

Ken Baksh

Beckenham Running Club

40

Individual League Winners (Men 70+)

Position

Name

Club

Points

1

Peter Hadley

Cambridge Harriers

8

2

David Moorekite

Larkfield AC

9

3

Richard Pitcairn-Knowles

Sevenoaks AC

22

Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Doris Lucas Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 103

Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Royal Bank of Scotland Silver Salver

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 73

Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Neil Smith Trophy

Winning Club : Invicta East Kent AC

Acknowledgments:

Thanks to the following clubs for hosting fixtures : Dartford Harriers AC; Tonbridge AC; Cambridge Harriers ; Bexley AC and Blackheath & Bromley Harriers AC.

And Officials throughout the season: John & Margaret Baldwin; Ken Burkett; Peter Butler; Diane & Gary Capon; Claire Capon; Brian Charlton; Chris Childs; Dave Cordell; Miriam & Barry Dorrity; Tony Durey; Tina & Grahame Eke; Paul Hills; Stephen Hollingdale; Dawn Hookway; Anoushka Johnson; David Kitcher; Chris Lamport; Jenny Leng; Mick Paul; David Ralph; John Sanders; Dick Sharp; Gill Skellon; and Sally Smith.

 

 10 February 2018 - Venue: Sparrows Den
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
   
Master - Ind Table Master Women - Ind Table
Masters 50-59 - Ind Table Master 45-54 Women - Ind Table
Masters 60-69 - Ind Table Master 55-64 Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table Master o/65 Women - Ind Table
   
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table

 

 25 November 2017 - Venue: Danson Park
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team - Table U13 Girls Team - Table
U15 Boys Team - Table U15 Girls Team - Table
U17 Men Team - Table U17 Women Team - Table
U20 Men Team - Table U20 Women Team - Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table

 

 11 November 2017 - Venue: Footscray Meadows Bexley
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team - Table U13 Girls Team - Table
U15 Boys Team - Table U15 Girls Team - Table
U17 Men Team - Table U17 Women Team - Table
U20 Men Team - Table U20 Women Team - Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table

 

 28 October 2017 - Venue: Somerhill School, Tonbridge
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team - Table U13 Girls Team - Table
U15 Boys Team - Table U15 Girls Team - Table
U17 Men Team - Table U17 Women Team - Table
U20 Men Team - Table U20 Women Team - Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table

 

 14 October 2017 - Venue: Stanhill Farm
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters v70  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score


Kent League Results for 2016/17 Season

Kent Cross Country League Trophy Awards 2016-17

Girls Under 13

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 38

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Ellie Dolby Blackheath & Bromley Harriers AC 7

2 Isobel Shelley Medway & Maidstone AC 14

3 Daniella Harper Blackheath & Bromley Harriers AC 20

Girls Under 15

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 23

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Morgan Squibb Blackheath & Bromley Harriers AC 9

2 Charlotte Young Medway & Maidstone AC 19

3 Stephanie Puxty Tonbridge AC 25

Women Under 17

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 15

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Lola Wheeler Medway & Maidstone AC 8

2 Lara Atkinson Cambridge Harriers 12

3 Millie Smith Blackheath & Bromley Harriers AC 19

Women Under 20

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : No award

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Bonnie Maugey Dartford Harriers AC 8

2 Holly Dixon Greenwich tritons 16

3 Molly Hawkins Cambridge Harriers 13 (3 races)

Senior Women

Kent Womens' Cross Country League Trophy (3-to-score)

Winning Club : Paddock Wood AC; Match points : 66

KCAA Senior Ladies Team (6-to-score)

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 39

Individual League Winners (Senior Women) Cliff Temple memorial Trophy

Position Name Club Points

1 Maria Heslop Paddock Wood AC 10

2 Hannah Ewens Crystal Palace Triathletes 31

3 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 38

Individual League Winners (Veteran Women) Ron Hale Trophy

Position Name Club Points

1 Maria Heslop Paddock Wood AC 4

2 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 17

3 Sarah Belaon Blackheath & Bromley Harriers AC 24

Individual League Winners (Women 45-54)

Position Name Club Points

1 Maria Heslop Paddock Wood AC 4

2 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 8

3 Lynne Champion Istead & Ifield Harriers 14

Individual League Winners (Women 55-64)

Position Name Club Points

1 Stella Richardson Tunbridge Wells Harriers 11

2 Janice Moorekite Larkfield AC 18

3 Maria Macdonald Cambridge Harriers 29

Individual League Winners (Women 65+)

Position Name Club Points

1 Sue James Paddock Wood AC 2 (2 races)

2 Jeanette Giles Istead & Ifield Harriers 4 (2 races)

3 Janet Pyne Dartford Harriers AC 1 (1 race)

Boys Under 13

Cove Memorial Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 35

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Olukorede Fasina Tonbridge AC 15

2 Cameron Dymond Tonbridge AC 27

3 Thomas Hutton Invicta East Kent AC 36

Boys Under 15

Medway Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 35

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Charlie Brisley Invicta East Kent AC 6

2 Peter Guy Blackheath & Bromley Harriers AC 39

3 Cameron Macrae Thanet Roadrunners 50

Men Under 17

Youth Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 27

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Bede Pitcairn-Knowles Tonbridge AC 10

2 Daniel Blades Tonbridge AC 15

3 Lewis Mills Blackheath & Bromley Harriers AC 29

Men Under 20

Alan Brent Shield

Winning Club : Beech Grove Academy; Match points : 7

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Simeon Kleinsasser Beech Grove Academy 8

2 Cameron Payas Medway & Maidstone AC 11

3 Kieran Hughes Dartford Harriers AC 22

Senior Men

Kent Messenger Cup (4 to score)

Winning Club : Medway and Maidstone AC; Match points : 70

Duodec Cup (12 to score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 24

Individual League Winners (Senior Men) Kent CC League Individual Trophy

Position Name Club Points

1 Tom Collins Medway & Maidstone AC 14

2 Teweldebrhan Menges Medway & Maidstone AC 25

3 Dean Lacey Cambridge Harriers 31

Individual League Winners (Veteran Men) Dartford Shield

Position Name Club Points

1 Graeme Saker Tonbridge AC 10

2 Stephen Throssell Larkfield AC 44

3 Kevin Williams Ashford AC 66

Individual League Winners (Men 50-59)

Position Name Club Points

1 Graeme Saker Tonbridge AC 4

2 Steve Daley Beckenham Running Club 25

3 Kevin Williams Ashford AC 26

Individual League Winners (Men 60-69)

Position Name Club Points

1 James Graham Sevenoaks AC 6

2 Peter Richardson Tunbridge Wells Harriers 37

3 Nick Pierce Tunbridge Wells Harriers 38

Individual League Winners (Men 70+)

Position Name Club Points

1 David Moorekite Larkfield AC 6

2 Vernon Thomas Greenwich Tritons 13

3 Ian Bracken Weald Tri 17

Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Doris Lucas Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 98

Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Royal Bank of Scotland Silver Salver

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 76

Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Neil Smith Trophy

Winning Club : Invicta East Kent AC

Acknowledgments:

Thanks to the following clubs for hosting fixtures : Dartford Harriers AC; Tonbridge AC; Blackheath &

Bromley Harriers AC; Bexley AC and Cambridge Harriers.

And Officials throughout the season: Ken Burdett; Peter Butler; Diane Capon; Gary Capon; Brian

Charlton; Ray Clark; Dave Cordell; Miriam Dorrity; Barry Dorrity; Tony Durey; Tina Eke;

Grahame Eke; Maureen Fletcher; Paul Hills; Anoushka Johnson; John Jackson; David Kitcher;

Chris Lamport; Jason Marchant; Dave Maynard; Bryan Middleton; Catherine O'Connor; Mick Paul;

David Ralph; John Sanders; Dick Sharp and Gill Skellon.

 

11 February 2017 - Venue: Foots Cray Meadows
Senior & Masters Men results League Table Senior Women results League Table
       
Masters League Table Master Women League Table
Masters 50-59 League Table Master 45-54 Women League Table
Masters 60-69 League Table Master 55-64 Women League Table
Masters o/70 results League Table Master o/65 Women League Table
       
Senior Men Team results League Table Senior Women Team results League Table
Senior Men Team 12 to Score results League Table Senior Women Team 6 to Score results League Table

 

26 November 2016 - Venue: Danson Park
U13 Boys results League Table U13 Girls  results League Table
U15 Boys results League Table U15 Girls  results League Table
U17 Men  results League Table U17 Women  results League Table
U20 Men  results League Table U20 Women  results League Table
Senior & Masters Men results League Table Senior Women  results League Table
Masters v70  results League Table    
       
U13 Boys Team results League Table U13 Girls Team results League Table
U15 Boys Team results League Table U15 Girls Team results League Table
U17 Men Team results League Table U17 Women Team   results League Table
U20 Men Team results League Table U20 Women Team results League Table
Senior Men Team results League Table Senior Women Team results League Table
Senior Men Team 12 to Score results League Table Senior Women Team 6 to Score results League Table

 

12 November 2016 - Venue: Sparrows Den
U13 Boys results League Table U13 Girls results League Table
U15 Boys results League Table U15 Girls results League Table
U17 Men results League Table U17 Women results League Table
U20 Men results League Table U20 Women results League Table
Senior & Masters Men results League Table Senior Women results League Table
Masters v70 results League Table    
       
U13 Boys Team results League Table U13 Girls Team results League Table
U15 Boys Team results League Table U15 Girls Team results League Table
U17 Men Team results League Table U17 Women Team results League Table
U20 Men Team results League Table U20 Women Team results League Table
Senior Men Team results League Table Senior Women Team results League Table
Senior Men Team 12 to Score results League Table Senior Women Team 6 to Score results League Table

 

 29 October 2016 - Venue: Somerhill School, Tonbridge
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team - Table U13 Girls Team - Table
U15 Boys Team - Table U15 Girls Team - Table
U17 Men Team - Table U17 Women Team - Table
U20 Men Team - Table U20 Women Team - Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table

 

 15 October 2016 - Venue: Stanhill Farm
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters v70  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score


Kent League Results for 2015/16 Season

Kent Cross Country League Trophy Awards 2015-16

Girls Under 13

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 28

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Ellie Dolby

Blackheath & Bromley Harriers AC

4

2

Katie Goodge

Tonbridge AC

13

3

Jessica Neal

Blackheath & Bromley Harriers AC

15

 


Girls Under 15

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 21

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Elizabeth Miller

Tonbridge AC

9

2

Beth Williams

Thanet Roadrunners

10

3

Matilda Hall

Tonbridge AC

31

 


Women Under 17

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 11

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Jessica Keene

Blackheath & Bromley Harriers AC

10

2

Yasmin Austridge

Blackheath & Bromley Harriers AC

15

3

Amy Leach

Blackheath & Bromley Harriers AC

19

 


Women Under 20

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : No award

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Bonnie Maugey

Dartford Harriers AC

9

2

Charlotte Rhule

Blackheath & Bromley Harriers AC

6 (2 events)

3

Natasha Sinha

Cambridge Harriers AC

1 (1 event)

 


Senior Women

Kent Womens' Cross Country League Trophy (3-to-score)

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 50

KCAA Senior Ladies Team (6-to-score)

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 28

Individual League Winners (Senior Women) Cliff Temple memorial Trophy

Position

Name

Club

Points

1

Tina Oldershaw

Paddock Wood AC

21

2

Sarah Shepheard

Paddock Wood AC

25

3

Anoushka Johnson

Dartford Harriers AC

39

 

Individual League Winners (Veteran Women) Ron Hale Trophy

Position

Name

Club

Points

1

Tina Oldershaw

Paddock Wood AC

8

2

Anoushka Johnson

Dartford Harriers AC

19

3

Donna Mewis

Beckenham RC

25

 


 Individual League Winners (Women 45-54)

Position

Name

Club

Points

1

Tina Oldershaw

Paddock Wood AC

6

2

Donna Mewis

Beckenham RC

11

3

Lucy Pitcairn-Knowles

Tonbridge AC

27

Individual League Winners (Women 55-64)

Position

Name

Club

Points

1

Vicky Talbot-Rosner

Invicta East Kent AC

4

2

Kate Evan-Jones

Cambridge Harriers AC

8

3

Geraldine Legon

Bexley AC

23

Individual League Winners (Women 65+)

Position

Name

Club

Points

1

Jeanette Giles

Istead & Ifield Harriers AC

2 (2 events)

2

     

3

     

Boys Under 13

Cove Memorial Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 30

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Rowan Fuss

Blackheath & Bromley Harriers AC

6

2

Bashiri Ryan

Medway & Maidstone AC

7

3

Fin Croll

Tonbridge AC

12

 


Boys Under 15

Medway Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 26

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

James Stoney

Tonbridge AC

8

2

Matthew Francis

Cambridge Harriers AC

12

3

Quinn Austin

Medway & Maidstone AC

12

 


Men Under 17

Youth Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 23

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Alasdair Kinloch

Tonbridge AC

4

2

Daniel Blades

Tonbridge AC

22

3

Marco Arcuri

Blackheath & Bromley Harriers AC

33

 


Men Under 20

Alan Brent Shield

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 7

Individual League Winners

Position

Name

Club

Points

1

Jamie Atkins

Dartford Harriers AC

13

2

Cameron Payas

Medway & Maidstone AC

17

30

Beb Murphy

Tonbridge AC

25

 


Senior Men

Kent Messenger Cup (4 to score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 57

Duodec Cup (12 to score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 24

Individual League Winners (Senior Men) Kent CC League Individual Trophy

Position

Name

Club

Points

1

Tom Cox

Tonbridge AC

17

2

Michael Coleman

South Kent Harriers

18

3

Robert Jackaman

Cambridge Harriers AC

22

 

Individual League Winners (Veteran Men) Dartford Shield

Position

Name

Club

Points

1

Richard Newsome

South Kent Harriers

7

2

Graeme Saker

Tonbridge AC

19

3

Andrew Howey

Tunbridge Wells Harriers

21

 

Individual League Winners (Men 50-59)

Position

Name

Club

Points

1

Graeme Saker

Tonbridge AC

5

2

Andrew Howey

Tunbridge Wells Harriers

8

3

David Weekes

Folkestone RC

11

Individual League Winners (Men 60-69)

Position

Name

Club

Points

1

James Graham

Sevenoaks AC

7

2

Andy Lawes

Blackheath & Bromley Harriers AC

12

3

Alan Black

Cambridge Harriers AC

15

Individual League Winners (Men 70+)

Position

Name

Club

Points

1

Bryon Taylor

Tunbridge Wells Harriers

10

2

Vernon Thomas

Greenwich Tritons

4 (3 events)

3

Richard Seabrook

Beckenham RC

2 (2 events)

 


Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Doris Lucas Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 86


Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Royal Bank of Scotland Silver Salver

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 56


Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Neil Smith Trophy

Winning Club : Tonbridge AC


Acknowledgments:

Thanks to the following clubs for hosting fixtures : Dartford Harriers AC; Tonbridge AC; Blackheath& Bromley Harriers AC; Bexley AC and Cambridge Harriers AC.

And Officials throughout the season: Gary Capon; Brian Charlton; Ray Clark; Dave Cordell; Grahame Eke; Tina Eke; Maureen Fletcher; Dave Maynard; Mick Paul; David Ralph; John sanders and Dick Sharp.

 

13 February 2016 - Venue: Foots Cray Meadows
Senior & Masters Men - Ind Table Senior Women  -  Ind Table
   
Masters - Ind Table Master Women - Ind Table
Masters 50-59 - Ind Table Master 45-54 Women - Ind Table
Masters 60-69 - Ind Table Master 55-64 Women - Ind Table
Masters o/70 - Ind Table Master o/65 Women - Ind Table
   
Senior Men Team - Table Senior Women Team  -  Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score  -  Table
Press Report  

 

28 November 2015 - Venue: Danson Park
U13 Boys  -  Ind Table U13 Girls  -  Ind Table
U15 Boys  -  Ind Table U15 Girls  -  Ind Table
U17 Men  -  Ind Table U17 Women  -  Ind Table
U20 Men  -  Ind Table U20 Women  -  Ind Table
Senior & Masters Men - Ind Table Senior Women  -  Ind Table
Masters v70  -  Ind Table  
   
U13 Boys Team  -  Table U13 Girls Team  -  Table
U15 Boys Team  -  Table U15 Girls Team  -  Table
U17 Men Team  -  Table U17 Women Team  -  Table
U20 Men Team  -  Table U20 Women Team  -  Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team  -  Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score  -  Table
Press Report  

 

7 November 2015 - Venue: Sparrows Den
U13 Boys Ind Table U13 Girls  -  Ind Table
U15 Boys  -  Ind Table U15 Girls  -  Ind Table
U17 Men  -  Ind Table U17 Women  -  Ind Table
U20 Men  -  Ind Table U20 Women  -  Ind Table
Senior & Masters Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team  -  Table U13 Girls Team  -  Table
U15 Boys Team  -  Table U15 Girls Team  -  Table
U17 Men Team  -  Table U17 Women Team  -  Table
U20 Men Team  -  Table U20 Women Team  -  Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team  -  Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score  -  Table
Press Report  

 

24 October 2015 - Venue: Somerhill, Tonbridge
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior & Masters Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team - Table U13 Girls Team - Table
U15 Boys Team - Table U15 Girls Team - Table
U17 Men Team - Table U17 Women Team - Table
U20 Men Team - Table U20 Women Team - Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table
Press Report  

 

 10 October 2015 - Venue: Swanley
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women
Senior Men Senior Women
Masters v70  
   
U13 Boys Team U13 Girls Team
U15 Boys Team U15 Girls Team
U17 Men Team U17 Women Team
U20 Men Team U20 Women Team
Senior Men Team Senior Women Team
Senior Men Team 12 to Score Senior Women Team 6 to Score
Press Report  


Kent League Results for 2014/15 Season

Kent Cross Country League Trophy Awards 2014-15

Girls Under 13

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 28

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Alex Millard Invicta East Kent AC 6

2 Beth Williams Thanet Roadrunners 14

3 Matilda Hall Tonbridge AC 15

 


Girls Under 15

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 29

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Kathleen Faes Tonbridge AC 4

2 Yasmin Austridge Blackheath & Bromley Harriers AC 16

3 Millie Smith Blackheath & Bromley Harriers AC 22

 


Women Under 17

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 12

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Kelsey Fuss Blackheath & Bromley Harriers AC 7

2 Polly Pitcairn-Knowles Tonbridge AC 12

3 Charlotte Rhule Blackheath & Bromley Harriers AC 25

 


Women Under 20

Kent Womens' Cross Country League Trophy

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 4

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Anna Myers Blackheath & Bromley Harriers AC 4

2 Bonnie Maugey Dartford Harriers AC 11

3 Emma Rowland Blackheath & Bromley Harriers AC 21

 


Senior Women

Kent Womens' Cross Country League Trophy (3-to-score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 50

 


KCAA Senior Ladies Team (6-to-score)

Winning Club : Tunbridge Wells Harriers; Match points : 23

 


Individual League Winners (Senior Women) Cliff Temple memorial Trophy

Position Name Club Points

1 Emily McKane Invicta East Kent AC 30

2 Louise Watson-Knight Medway & Maidstone AC 35

3 Jenny Fowler Medway & Maidstone AC 49

 


Individual League Winners (Veteran Women) Ron Hale Trophy

Position Name Club Points

1 Louise Watson-Knight Medway & Maidstone AC 12

2 Donna Mewis Beckenham Running Club 19

3 Jenny Fowler Medway & Maidstone AC 20

 


Individual League Winners (Women 45-54)

Position Name Club Points

1 Donna Mewis Beckenham Running Club 7

2 Sarah Dowling Greeenwich Tritons 11

3 Estelle Fenton Tonbridge AC 33

 


Individual League Winners (Women 55-64)

Position Name Club Points

1 Sue James Paddock Wood AC 6

2 Sue Cooper Invicta East Kent AC 5 (3 races)

3 Geraldine Legon Bexley AC 16 (3 races)

 


Individual League Winners (Women 65+)

Position Name Club Points

1 Jeanette Giles Istead & Ifield Harriers 3 (3 races)

2 No award

3 No award

 


Boys Under 13

Cove Memorial Cup

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 25

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Peter Guy Blackheath & Bromley Harriers AC 8

2 Archie May Dartford Harriers AC 23

3 Bashiri Ryan Medway & Maidstone AC 33

 


Boys Under 15

Medway Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 35

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Sam Crick Tonbridge AC 21

2 Jacques Cunningham-Marsh Medway & Maidstone AC 24

3 Jacob Coward Medway & Maidstone AC 42

 


Men Under 17

Youth Cup

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 14

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Alasdair Kinloch Tonbridge AC 4

2 Stuart Brown Tonbridge AC 14

3 Jake Berry Medway & Maidstone AC 17

 


Men Under 20

Alan Brent Shield

Winning Club : No award.

Individual League Winners

Position Name Club Points

1 Joseph O'Hara Bexley AC 8

2 Alex Cameron Dartford Harriers AC 16

3 Dylan Rigby Invicta East Kent AC 11 (3 races)

 


Senior Men

Kent Messenger Cup (4 to score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 41

 


Duodec Cup (12 to score)

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 18

 


Individual League Winners (Senior Men) Kent CC League Individual Trophy

Position Name Club Points

1 Tom Collins Medway & Maidstone AC 13

2 Tim Corby Invicta East Kent AC 31

3 Tom Cox Tonbridge AC 32

 


Individual League Winners (Veteran Men) Dartford Shield

Position Name Club Points

1 Richard Newsome South Kent Harriers 5

2 Richard Tomlinson Medway & Maidstone AC 5

3 Craig Sharp Dartford Harriers AC 12

 


Individual League Winners (Men 50-59)

Position Name Club Points

1 Andy Howey Tunbridge Wells Harriers 4

2 Kevin Williams Ashford AC 9

3 Tony Durey Dartford Harriers AC 14

 


Individual League Winners (Men 60-69)

Position Name Club Points

1 Grahame Eke Folkestone Running Club 16

2 Roy Knight Dartford Roadrunners 17

3 Bob Coombes Dartford Harriers AC 18

 


Individual League Winners (Men 70+)

Position Name Club Points

1 Eric Schofield Tunbridge Wells Harriers 4

2 Bryon Taylor Tunbridge Wells Harriers 11

3 Vernon Thomas Greenwich Tritons 2 (1race)

 


Overall Club Award (Male: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Doris Lucas Trophy

Winning Club : Tonbridge AC; Match points : 66

 


Overall Club Award (Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Royal Bank of Scotland Silver Salver

Winning Club : Blackheath & Bromley Harriers AC; Match points : 73

 


Most Improved Club Award (Male & Female: U/20; U/17; U/15 & U/13)

Neil Smith Trophy

Winning Club : Dartford Harriers AC

 


Acknowledgments:

Thanks to the following clubs for hosting fixtures : Swanley & District AC; Tonbridge AC; Blackheath&

Bromley Harriers AC and Dartford Harriers. Honourable mention: Bexley AC.

And Officials throughout the season: Diane Capon; Gary Capon; Bob Carter; Brian Charlton; Ray

Clark; Maureen Fletcher; Dave Maynard; Bryan Middleton; Mick Paul; David Ralph; Dick Sharp

and John Sanders.

 

7 February 2014 - Venue: Swanley Park, Swanley
U13 Boys  -  Ind Table U13 Girls  -  Ind Table
U15 Boys  -  Ind Table U15 Girls  -  Ind Table
U17 Men  -  Ind Table U17 Women  -  Ind Table
U20 Men  -  Ind Table U20 Women  -  Ind Table
Senior Men - Ind Table Senior Women  -  Ind Table
Veteran Men League Table Veteran Women League Table
Veteran Men 50-59 League Table Veteran Women 45-54 League Table
Veteran Men 60-69 League Table Veteran Women 55-64 League Table
Masters v70  -  Ind Table Veteran Women over 65 League Table
   
U13 Boys Team  -  Table U13 Girls Team  -  Table
U15 Boys Team  -  Table U15 Girls Team  -  Table
U17 Men Team Table U17 Women Team  -  Table
U20 Men  -  Table U20 Women Team  -  Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team  -  Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score  -  Table
Press Report  

 

29 November 2014 Danson Park, Bexleyheath Bexley AC was CANCELLED

 

8 November 2014 - Venue: Sparrows Den
U13 Boys  -  Ind Table U13 Girls  -  Ind Table
U15 Boys  -  Ind Table U15 Girls  -  Ind Table
U17 Men  -  Ind Table U17 Women  -  Ind Table
U20 Men  -  Ind Table U20 Women  -  Ind Table
  Senior Women  -  Ind Table
Masters v70  -  Ind Table  
   
U13 Boys Team  -  Table U13 Girls Team  -  Table
U15 Boys Team  -  Table U15 Girls Team  -  Table
U17 Men Team  -  Table U17 Women Team  -  Table
U20 Men Team  -  Table U20 Women Team  -  Table
  Senior Women Team  -  Table
  Senior Women Team 6 to Score  -  Table
Press Report  

 

25 October 2014 - Venue: Somerhill, Tonbridge
U13 Boys - Ind Table U13 Girls - Ind Table
U15 Boys - Ind Table U15 Girls - Ind Table
U17 Men - Ind Table U17 Women - Ind Table
U20 Men - Ind Table U20 Women - Ind Table
Senior & Masters Men - Ind Table Senior Women - Ind Table
Masters v70 - Ind Table  
   
U13 Boys Team - Table U13 Girls Team - Table
U15 Boys Team - Table U15 Girls Team - Table
U17 Men Team - Table U17 Women Team - Table
U20 Men Team - Table U20 Women Team - Table
Senior Men Team - Table Senior Women Team - Table
Senior Men Team 12 to Score - Table Senior Women Team 6 to Score - Table
Press Report  

 

 11 October 2014 - Venue: Swanley
U13 Boys U13 Girls
U15 Boys U15 Girls
U17 Men U17 Women
U20 Men U20 Women