Home Up


Kent Young Athletes League for 2016

Last amended at 20 June 2016

The main contact for the League is Wendy Daniel kyalsecretary@kcaa.org.uk

 

 

 


KENT YOUNG ATHLETES LEAGUE 2016 TRACK TIMETABLE

 

MATCHES 1 and 3     MATCH 2 and 4  
These 2 meetings requires a 8 lane track   These 2 meetings can an be run on a 6 lane track with an 8 lane straight
             
11.00 70m hurdles u13 girls A/B + NS (1)   11.00 70m hurdles  u13 girls A/B + NS (1)
11.15 75m hurdles  u13 boys A/B + NS   11.15 75m hurdles  u13 boys A/B + NS
11.25 75m hurdles  u15 girls A/B + NS   11.25 75m hurdles  u15 girls A/B + NS
11.40 80m hurdles  u15 boys A/B +NS   11.40 80m hurdles  u15 boys A/B + NS
12.00 75m  u13 girls A/B +NS   12.00 2k walk  u15 girls/boys A/B + NS
12.20 100m  u13 boys A/B + NS   12.20 75m  u13 girls A/B + NS
12.40 100m  u15 girls A/B + NS   12.40 100m    u13 boys A/B + NS
13.00 100m  u15 boys A/B +NS   13.00 100m  u15 girls A/B + NS
13.20 1200m  u13 girls A/B + NS (4)   13.20 100m  u15 boys A/B + NS
13.35 1500m  u13 boys A/B + NS   13.40 1k walk u13 girls/boys A/B + NS
13.50 1500m  u15 girls A/B + NS   13.55 200m  u13 boys A/B + NS
14.05 1500m u15 boys A/B + NS   14.10 200m  u15 girls A/B + NS
14.20 200m  u13 boys A/B + NS   14.25 200m  u15 boys A/B + NS
14.40 150m u13 girls A/B + NS   14.40 150m  u13 girls A/B + NS
15.00 300m  u15 girls A/B + NS   14.55 800m u13 girls A/B + NS (5) (6)
15.15 300m  u15 boys A/B + NS     800m  u13 boys A/B + NS
15.40 4 x 100m u15 girls A string only (2)     800m u15 girls A/B  + NS
15.55 4 x 100m u15 boys A string only     800m  u15 boys A/B  NS
16.10 4 x 100m  u13 girls A string only   15.50 4 x 100m  u15 girls A string only
16.25 4 x 100m  u13 boys A string only   16.05 4 x 100m  u15 boys A string only
16.40 4 x 300m u15 girls A string only   16.15 4 x 100m u13 girls A string only
16.55 4 x 300m  u15 boys A string only   16.30 4 x 100m  u13 boys A string only
        16.45 4 x 300m u15 girls A string only
        16.55 4 x 300m u15 boys A string only
             
             
Notes to KYAL 2016 Track Timetable        
             
1. Each team may enter up to 1 non scoring athlete per event      
2. Non scoring relays -  clubs/composites are limited to 1 team for each non scoring relay event. 
3. Starters Assistants (Marksmen) will maximise copetition by combining races when numbers permit
4. Where safe to do so non scoring 1200m & 1500m will be run with the A/B string races  
5. Where 800m are being run on a 6 lane track; times assume a curved line start will be used & races will be combined if safe to do so
6. In matches 2 & 4 a block of time is allocated for the 800m; athletes should warming up ready to race from that time
             
Reminder of UKA competition rules for these age groups:      
             
1. u13 & u15 athletes are limited to 4 events 1 of which MUST be a relay    
2. u13 & u15 athletes cannot compete in both 800 & 1500m at the same meeting  

 


KYAL FIELD EVENTS TIMETABLE 2016

 

Match 1       Match 2  
           
11:00 U/13 Girls High Jump   11:00 U/13 Girls High Jump
11:00 U/13 Boys Discus  1kg   11:00 U/13 Boys Hammer  3kg
11:00 U/15 Girls Javelin  500g   11:00 U/15 Girls Javelin  500g
11:00 U/15 Boys Shot Put  4kg   11:00 U/15 Boys Shot Put  4kg
             
12:10 U/13 Girls Discus  0.75kg   12:10 U/13 Girls Discus  0.75kg
12:10 U/13 Boys Shot Put  3.25kg   12:10 U/13 Boys Shot Put  3.25kg
12:10 U/15 Girls Long Jump   12:10 U/15 Girls Long Jump
12:10 U/15 Boys High Jump   12:10 U/15 Boys High Jump
 12.10 U15 Girls Pole Vault        
             
13:20 U/13 Girls Hammer  3kg   13:20 U/13 Girls Javelin  400g
13:20 U/13 Boys Long Jump   13:20 U/13 Boys Long Jump
13:20 U/15/ Girls High Jump   13:20 U/15 Girls High Jump
13:20 U/15 Boys Javelin  600g   13:20 U/15 Boys Hammer  4kg
             
14:30 U/13 Girls Long Jump   14:30 U/13 Girls Long Jump
14:30 U/13 Boys High Jump   14:30 U/13 Boys High Jump
14:30 U/15 Girls Shot Put  3kg   14:30 U/15 Girls Shot Put   3kg
14:30 U/15 Boys Discus  1.25kg   14:30 U/15 Boys Discus  1.25kg
 14.30 U/15 Boys Pole Vault        
             
15:40 U/13 Girls Shot Put  2.72kg    15:40 U/13 Girls Shot Put  2.72kg 
15:40 U/13 Boys Javelin  400g   15:40 U/13 Boys Javelin  400g
15:40 U/15 Girls Hammer  3kg   15:40 U/15 Girls Discus  1kg
15:40 U/15 Boys Long Jump   15:40 U/15 Boys Long Jump
           
Match 3       Match 4  
           
11:00 U/13 Girls High Jump   11:00 U/13 Girls High Jump
11:00 U/13 Boys Discus 1kg   11:00 U/13 Boys Discus  1kg
11:00 U/15 Girls Long Jump   11:00 U/15 Girls Javelin  500g
11:00 U/15 Boys Shot Put  4kg   11:00 U/15 Boys Shot Put  4kg
             
12:10 U/13 Girls Javelin  400g   12:10 U/13 Girls Discus  0.75kg
12:10 U/13 Boys Shot Put  3.25kg   12:10 U/13 Boys Shot Put  3.25kg
12:10 U/15 Girls Discus  1kg   12:10 U/15 Girls Long Jump
12:10 U/15 Boys High Jump   12:10 U/15 Boys High Jump
 12.10 U/15 Girls Pole Vault        
             
13:20 U/13 Girls Hammer  3kg   13:20 U/13 Girls Javelin  400g
13:20 U/13 Boys Long Jump   13:20 U/13 Boys Long Jump
13:20 U/15 Girls High Jump   13:20 U/15 Girls High Jump
13:20 U/15 Boys Javelin  600g   13:20 U/15 Boys Hammer  4kg
             
14:30 U/13 Girls Long Jump   14:30 U/13 Girls Shot Put 2. 72kg 
14:30 U/13 Boys High Jump   14:30 U/13 Boys High Jump
14:30 U/15 Girls Shot Put  3kg   14:30 U/15 Girls Discus  1kg
14:30 U/15 Boys Discus  1.25kg   14:30 U/15 Boys Long Jump
 14.30 U/15 Boys Pole Vault        
             
15:40 U/13 Girls Shot Put  2.72kg    15:40 U/13 Girls Long Jump
15:40 U/13 Boys Javelin  400g   15:40 U/13 Boys Hammer  3kg
15:40 U/15 Girls Hammer  3kg   15:40 U/15 Girls Shot Put  3kg
15:40 U/15 Boys Long Jump   15:40 U/15 Boys Javelin  600g
           
N.B. u13 & u15 athletes are limited to 4 events 1 of which MUST be a relay
       where a walking event is included the maximum no.of events is 3 including any relay.
           
H.J.starting heights  heights          
u13 girls 1.00m          
u15 girls 1.10m          
u13 boys 1.10m          
u15 boys 1.20m          

 


Field  Event - Judging allocation

2016  Field  Event  Timetable - Judging allocation

 

       Match 1                                                                                    Match 2                                                                                          Judges                                                                                   Judges

11.00

U13 Girls

High Jump

Padd Folk

 

 

11.00

U13 Girls

High Jump

Tonbridge

 

11.00

U13 Boys

Discus

Bexley

Thanet RR

 

11.00

U13 Boys

Hammer

Dart/Swa

Med Pk/Inv

11.00

U15 Girls

Javelin

B&B

Camb H

 

11.00

U15 Girls

Javelin

Bexley

Swale

11.00

U15 Boys

Shot Put

Ashford

Swale

 

11.00

U15 Boys

Shot Put

M&M

Thanet RR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.10

U13 Girls

Discus

Ashford

Thanet AC

 

12.10

U13 Girls

Discus

Ashford

Thanet AC

12.10

U13 Boys

Shot Put

M&M

Camb H

 

12.10

U13 Boys

Shot Put

Bexley

Swale

12.10

U15 Girls

Long Jump

Dart/Swal

Med Pk/ Inv

 

12.10

U15 Girls

Long Jump

B&B

Camb H

12.10

U15 Boys

High Jump

Tonbridge

 

 

12.10

U15 Boys

High Jump

Padd/Folk

 

12.10

U15 Girls

Pole Vault

B&B

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

13.20

U13 Girls

Hammer

Dart/Swa

Thanet RR

 

13.20

U13 Girls

Javelin

Ashford

Camb H

13.20

U13 Boys

Long Jump

B&B

Padd/Folk

 

13.20

U13 Boys

Long Jump

M&M

Thanet RR

13.20

U15 Girls

High Jump

Bexley

 

 

13.20

U15 Girls

High Jump

Dart/Swa

 

13.20

U15 Boys

Javelin

M&M

Thanet AC

 

13.20

U15 Boys

Hammer

Tonbridge

Swale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.30

U13 Girls

Long Jump

Tonbridge

Thanet RR

 

14.30

U13 Girls

Long Jump

Dart/Swa

Med Pk /Inv

14.30

U13 Boys

High Jump

Ashford

 

 

14.30

U13 Boys

High Jump

M&M

 

14.30

U15 Girls

Shot Put

Padd/Folk

Med Pk/Inv

 

14.30

U15 Girls

Shot Put

B&B

Thanet AC

14.30

U15 Boys

Discus

B&B

Swale

 

14.30

U15 Boys

Discus

Bexley

Padd/Folk

14.30

U15 Boys

Pole Vault

B&B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.40

U13 Girls

Shot Put

Bexley

Thanet AC

 

15.40

U13 Girls

Shot Put

Ashford

Camb H

15.40

U13 Boys

Javelin

Dart/Swa

Swale

 

15.40

U13 Boys

Javelin

Tonbridge

Med Pk/Inv

15.40

U15 Girls

Hammer

Tonbridge

Med Pk/Inv

 

15.40

U15 Girls

Discus

B&B

Thanet RR

15.40

U15 Boys

Long Jump

M&M

Camb H

 

15.40

U15 Boys

Long Jump

Padd/Folk

Thanet AC

 

 

         Match 3                                                                                           Match 4

                                                                                Judges                                                                                                      Judges

11.00

U13 Girls

High Jump

Dart/Swa

 

 

11.00

U13 Girls

High Jump

Ashford

 

11.00

 U13 Boys

Discus

B&B

Med Pk/Inv

 

11.00

U13 Boys

Discus

M&M

Camb H

11.00

U15 Girls

Long Jump

Bexley

Thanet RR

 

11.00

U15 Girls

Javelin

Dart/Swa

Med Pk/Inv

11.00

U15 Boys

Shot Put

M&M

Swale

 

11.00

U15 Boys

Shot Put

Tonbridge

Swale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.10

U13 Girls

Javelin

B&B

Med Pk/Inv

 

12.10

U13 Girls

Discus

Dart/Swa

Thanet RR

12.10

U13 Boys

Shot Put

Ashford

Camb H

 

12.10

U13 Boys

Shot Put

B&B

Padd/Folk

12.10

U15 Girls

Discus

Padd/Folk

Thanet AC

 

12.10

U15 Girls

Long Jump

Bexley

Thanet AC

12.10

U15 Boys

High Jump

Tonbridge

 

 

12.10

U15 Boys

High Jump

M&M

 

12.10

U15 Girls

Pole Vault

Ashford

 

 

 

 

 

 

 

 

13.20

U13 Girls

Hammer

Bexley

Thanet RR

 

13.20

U13 Girls

Javelin

Tonbridge

Thanet RR

13.20

U13 Boys

Long Jump

Dart/Swa

Swale

 

13.20

U13 Boys

Long Jump

Ashford

Med Pk/Inv

13.20

U15 Girls

High Jump

M&M

 

 

13.20

U15 Girls

High Jump

Padd/Folk

 

13.20

U15 Boys

Javelin

Tonbridge

Thanet AC

 

13.20

U15 Boys

Hammer

B&B

Swale

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.30

U13 Girls

Long Jump

Padd/Folk

Camb H

 

14.30

U13 Girls

Shot Put

M&M

Med Pk/Inv

14.30

U13 Boys

High Jump

Bexley

 

 

14.30

U13 Boys

High Jump

Dart/Swa

 

14.30

U15 Girls

Shot Put

B&B

Med Pk/Inv

 

14.30

U15 Girls

Discus

Bexley

Thanet AC

14.30

U15 Boys

Discus

Ashford

Swale

 

14.30

U15 Boys

Long Jump

Tonbridge

Camb H

14.30

U15 Boys

Pole Vault

B&B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.40

U13 Girls

Shot Put

Dart/Swa

Thanet RR

 

15.40

U13 Girls

Long Jump

B&B

Thanet RR

15.40

U13 Boys

Javelin

M&M

Padd/Folk

 

15.40

U13 Boys

Hammer

Bexley

Thanet AC

15.40

U15 Girls

Hammer

Ashford

Camb H

 

15.40

U15 Girls

Shot Put

Ashford

Camb H

15.40

U15 Boys

Long Jump

Tonbridge

Thanet AC

 

15.40

U15 Boys

Javelin

Padd/Folk

Swale

 


 

KENT YOUNG ATHLETES LEAGUE 2016          
  JOINT SCORING          
             
             
BIB DIVISION 1          
A/AA/1 Ashford A.C.     Hosting Match 3 @ Julie Rose Stadium July 3rd
B/BB/2 Bexley AC          
C/CC/3 Blackheath & Bromley Harriers A.C. (1)    Hosting Match 1 @ Norman Park May 8th
J/JJ/9 Blackheath & Bromley Harriers A.C. (2)          
K/KK/10 Cambridge Harriers          
D/DD/4 Dartford Harriers / Swanley & District A.C.    Hosting Match 2 @ Dartford   June 5th
E/EE/5 Medway & Maidstone AC    Hosting Match 4 @ Medway Park August 7th
H/HH/8 Tonbridge A.C. (1)          
             
             
BIB DIVISION 2          
L/LL/12 Medway Park Phoenix / Invicta East Kent          
F/FF/6 Paddock Wood A.C. / Folkestone Running Club          
S/SS/16 Sevenoaks A.C.          
M/MM/13 Swale Combined A.C.          
G/GG/7 Thanet A.C.          
N/NN/14 Thanet Roadrunners A.C.          
P/PP/15 Tonbridge A.C. (2)          
             
Single Letter = A string          
Double letter = B string          
Number = Non Scoring          

 

 


Guide to the 4 x 300m Relay as agreed for the KYAL

 

Leg 1

  • Start on 800m start line - (white with green centre)

  • Break to the inside at 800m break mark (green line across track just after end of first bend);

  • As you approach the changeover (at 100m start) look for team mate in lane position:

 

Leg 2

  • Start on or level with start of Relay Box (Yellow) on inside lane at 100m start

  • Line up in order of teams arriving

  • Break to the inside proceed to next changeover

  • As you approach the changeover (at 200m staggers) look for team mate in lane position at changeover

 

Leg 3

  • Start on or level with start of Relay Box (Yellow) on inside lane at 200m start

  • Line up in order of teams arriving

  • Break to the inside proceed to next changeover

  • As you approach the changeover (at 1500m start curved line)  look for team mate in lane position at changeover

 

Leg 4

  • Start on or level with start of Relay Box (Yellow) on inside lane at 1500m start

  • Line up in order of teams arriving

  • Break to the inside proceed to the finish

  • Make sure you run right through the finishing line.

 

                          Start - Short Stagger, break after 100m

 Batons:

The baton must be exchanged within the track width zone shown by Yellow Box on the inside lane.

 

Start:

The Start will be initiated by the Starter; once the Marksman has the first leg runners on the track, by a single whistle to alert Changeover Judges. Changeover Judges should indicate their readiness (or not) by use of White or Red Flags.

 


KENT YOUNG ATHLETES LEAGUE

RULES OF COMPETITION

 

KYAL is part of the competition events provided by Kent County Athletics Association (KCAA) with an aim of providing competition experience for athletes who otherwise may not have the opportunity.

The League is fully part of KCAA and is managed by the KYAL secretary who is a member of the KCAA Track and Field Committee

 

1. GENERAL

1.1 All competitions shall be held under UKA Rules for Competition.

1.2 Age Groups

 Under 13 - 11 years and under 13 years at midnight on 31st August in year of competition.

Under 15 - 13 years and under 15 years at midnight on 31st August in year of competition.

1.3 Clubs will be required to affiliate to the League by January 31st.

1.4 The use of audio equipment and mobile phones is banned within competition areas

1.5 All equipment specified under UKA rules for each age group will be used.

 

2. ELIGIBILITY OF ATHLETES

2.1 All clubs/teams and athletes must affiliate to the Territorial or National Association in whose geographical area of responsibility the Club's headquarters are located.

2.2 Competitors can either be first claim members of their club or second claim (2nd claim) members whose first claim club is not a member of the league. The maximum number of 2nd claim athletes is restricted to 3 male and 3 female per team per match.

2.3 Any team competing in a Division 1 or having gained promotion to a Division 1 shall not be permitted to form or become a composite team.

2.4 Composite teams, may be accepted as members of the League and are entitled to promotion, but having gained promotion cannot add additional new clubs to it composition. 2nd claim members are not permitted to compete for composite clubs. Athletes can only compete for a composite team if they are 1st claim to a club within that composite.

2.5 2nd claim athletes are only allowed to compete for one club in any one season.

 

3. CLUB COLOURS

3.1 Club Vests MUST be worn by all competitors. Composite club athletes may wear the club colours of their individual first claim club but all relay teams must compete in the same vests

 

4. COMPETITION NUMBERS

4.1 The League will supply competition numbers for all competing teams including non-scoring athletes.

4.2 Clubs must supply safety pins for their own athletes.

 

5. FIXTURES

5.1 There will be 4 fixtures per season.

5.2 Four clubs will be nominated to host a fixture which must be held on a facility which has up to date British Athletics accreditation. An allowance of 200 plus the full cost of First Aid facilities will be made to each host club on receipt of an invoice.

5.3 Host clubs are required to provide hot and cold drinks for officials. The provision of food, although preferable, is not mandatory.

5.4 The host club shall ensure that a suitably qualified Chief Starter, Chief Timekeeper; Track Referee; Marksman; Field Referee and clerk of Course are all appointed, in addition to a Meeting Manager and an Announcer.

5.5 For all fixtures the host club must have adequate First Aid cover.

5.6 Host clubs are to make all arrangements for the provision of the appropriate athletic equipment for the match. All equipment must be in a safe condition.

5.7 If a club proposes not to attend a fixture it must notify the League Secretary at least 48 hours prior to the fixture. The League Secretary will then notify the meeting manager.

 

6 .CONDUCT OF FIXTURES

6.1 Clubs should, where possible, arrive at the venue of the match at least 30 minutes before the 1st event.

6.2 An athlete failing to wear a club vest may not compete.

6.3 Non scoring athletes from member clubs may compete in all events but will be limited to 1 athlete per club.  This will be strictly adhered to.  NS track athletes may compete in spare lanes or in separate races as appropriate.

Non scoring club relay teams will be permitted subject to lane availability.

6.4 Non scoring athletes MUST be declared at least 60 minutes prior to the start of the event.

6.5 Both age groups are limited to 4 events per athlete, and if doing so 1 event MUST be a relay. This includes any non-scoring events that they take part in.

6.6 Where a walking event is included in the total the competitors shall be restricted to a maximum of 3 running or walking events (including any relay) - UKA rule 107 (ii). This includes any non-scoring events that they take part in.

6.7 No athlete in either age group may compete in both 800m and 1200/1500m at the same meeting.

 

7 .DECLARATIONS

7.1 Team declarations must be made on the official sheets provided by the League.

7.2 If possible, provisional declarations should be submitted electronically by the Friday evening prior to the meeting. On match day declarations MUST be made 30 minutes before the commencement of the match. Changes should be notified at once and in any case prior to the start of the event.

7.5 In the event of an athlete competing without having been declared, all points gained will be deducted.

 

8. TIMETABLE

8.1 The order of events as shown in the League timetable must be adhered to by the host club although any necessary changes to field events due to the layout of the arena will require all visiting clubs being notified in advance of the meeting.

8.2 In the Long Jump and all throwing events each competitor will be allowed 3 trials. A maximum of 2 trials will be allowed during warm up of all events excepting HJ- please see rule 8.6  

8.3 Any athlete who misses a round in a field event shall forfeit that round.

8.4 Track events shall be run as separate 'A' and 'B' string races with the exception of 1200/1500m. If, due to the number of competitors, and at the discretion of the Track Referee races up to and including 800m may be run as a combined race but the athletes must be informed that it will be scored as separate 'A' and 'B' races.

8.5 If  800m is run as a combined event it will be run from a curved start. If the meeting is run on a 6 lane track the timetable is planned for this to happen.

8.6 The minimum starting heights shall be: - u13 boys - 1.10m; u15 boys - 1.30m;

                                                                    u13 girls - 1.00m; u15 girls - 1.00m

In the warm up for HJ there will be 1 trial at the relevant starting height and a further trial at a height to be determined by the event leader.

8.7 Athletes taking part in the walk must be seen to be attempting to 'walk' as recognised under UKA rules. Athletes failing to do this will be asked, by the Track Referee, to leave the race.

 

9 SCORING

9.1 Match points in all divisions of the League will be allotted as follows:-

'A' strings and relays        11 - 9 - 8 - 7 - 6 - 5 - 4 - 3    with the winner receiving 11 points

'B' strings                         9 - 7 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1    with the winner receiving  9 points

9.2 In events held as separate 'A' and 'B' strings the superior performer should be nominated for the 'A' string race.

9.3 League points in all divisions of the League will be allotted as follows:- 

8 - 7 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1 with the winning club receiving 8 points.

9.4 In the event of teams being equal on League points at the end of the season, total match points will decide positions.

9.5 At the end of each season the 2 top teams in division 2 will be promoted to division 1 and the 2 bottom teams in division 1 will be relegated to division 2.

 

10 OFFICIALS

10.1 Host clubs are responsible for the provision of adequate officials to run the meeting.

10.2 All participating clubs, including the host club, shall provide: One track judge, one timekeeper and 3 field officials.

10.3 The officials where possible should be qualified. At least ONE field judge MUST be graded.

10.4 Clubs providing the requisite number of officials will be awarded points as follows:

Track Judge 5 points, Timekeeper 5 points; Field Judge Team 5 points per official (Max 15) TOTAL 25 points

10.5 The Field Referee shall be responsible for ensuring that each field event is led by a suitably qualified official.

10.6 The Track Referee and Field Referee are empowered to cancel an event if there are insufficient officials to ensure safety and fairness or in the case of adverse weather conditions.

 

September 2014


 LEAGUE RECORDS U13 - red denotes new league record in 2016
         
U13 BOYS        
100 metres D. Bonich  Bexley Borough A.C.  1991 12.4
  J. Adams   Invicta East Kent   2008 12.4
200metres D. Bonich   Bexley Borough A.C.  1991 25.4
  I. Milham   Medway & Maidstone A.C.  2013 25.33
800 metres A. Madar   Blackheath Harriers  1993 2.15.7
1500metres R. Fuss  Blackheath & Bromley H.A.C.  2015 4.29.7
75m Hurdles J.Byfield Blackheath & Bromley H.A.C.  2016 12.3
1000m Walk A.Macheath  Cambridge Harriers  2015 5.07.62
4 x 100 m Relay     Blackheath Harriers  1994 51.7
High Jump L. Cressey   Thanet A.C.  2014 1.64m
Long Jump R. Gowan-Wade   Blackheath & Bromley H.A.C.  2008 5.37m
Shot   S. Birch  GEC Avionics A.C.  2000 11.66m
Discus   S. Birch  GEC Avionics A.C.  2000 28.85m
Javelin  M. Blandford   Ashford A.C.  2008 41.77m
Hammer   J. Anderson  Thanet A.C.  2012 31.66m
U13 GIRLS        
75m  T. Baldie   B'heath & Bromley H.A.C.   2014 9.8
150 metres D. Asher-Smith  B'heath & Bromley H.A.C.   2008 19.6
800 metres** E. Dolby   B'heath & Bromley H.A.C.   2015 2.25.29
1200metres M. Warner   Medway & Maidstone A.C.  2012 3.49.9
70m Hurdles A. Waghorn  Medway & Maidstone A.C.  2006 11.5
1000m Walk S. Ly  Cambridge Harriers  2015 5.03.78
4 x 100m Relay     Blackheath & Bromley H.A.C.  2008 54.4
High Jump R. O'Brien   Tonbridge A.C.  2015 1.55m
Long Jump A.Robinson-Pascal Blackheath & Bromley H.A.C.  2016 4.65m
Shot Putt  J. Stevens   Tonbridge A.C.  2010 9.69m
Discus   G. Brown   Dartford Harriers  2008 31.16m
Javelin  E. Sales  Cambridge Harriers  2010 27.55m
Hammer   S. Rushbrook  Blackheath & Bromley H.A.C.  2013 25.24m
         
**New event in 2015 for u13girls      
         
         
         
LEAGUE RECORDS U15 - red denotes new league record in 2016
         
U15 BOYS        
100 metres   N. Ellis  G.E.C. Avionics A.C.  1989 11.4
200metres  T. Arojung   Blackheath Harriers   1997 22.6
300metres  M. Khaisto   S.Factor Academy  2012 37.6
800metres   C. Haines  Medway & Maidstone A.C.   2004 2.03.1
1500metres   A. Juby  GEC Avionics A.C.  1985 4.15.9
80m Hurdles  E. Akanni    Bexley A.C.  2013 11.41
   P. Mortley   Medway A.C.  1990 11.5
2000m Walk   J. Hobbs  Ashford A.C.  2007 10.19.9
4 x 100 m Relay    Medway & Maidstone A.C.   2015 46.84
4 X 300m Relay    Tonbridge A.C.  2013 2.38.7
High Jump  N. Brewer   Blackheath Harriers  1991 1.84m
Long Jump  D. Gilkes  Blackheath Harriers  1992 6.28m
Pole Vault**  Pedro Gleadall Blackheath & Bromley H.A.C.  2016 2.90m
Shot   C. Griffith-Parker  Cambridge Harriers  2005 17.91m
Discus    C. Griffith-Parker  Cambridge Harriers  2005 51.09m
Javelin   C. Green   Medway A.C.  1994 60.56m
Hammer    J. Lancaster  Blackheath & Bromley H.A.C.  2015 53.18m
U15 GIRLS        
100m   D. Neita   Cambridge Harriers  2010 12.2m
200 metres  D. Neita   Cambridge Harriers  2010 25.1
300 metres  D. Asher-Smith  Blackheath & Bromley H.A.C.  2010 39.4
800metres  S. Sinha   Cambridge Harriers  2013 2.12.8
1500metres  S. Sinha Cambridge Harriers   2013 4.40.30
75m Hurdles  C. Wearing  Medway & Maidstone A.C.  2004 11.7
  S. Brown   Dartford Harriers  2008 11.7
2000m Walk  S. Lewis-Ward  Cambridge Harriers  2013 9.53.8
4 x 100m Relay    Blackheath & Bromley H. A.C.  2011 48.9
4 X 300m Relay    Tonbridge A.C.  2013 2.56.04
High Jump  Jade Oni   Medway & Maidstone A.C.  2015 1.72m
Long Jump  G. Sullivan  Ashford A.C.  2013 5.14m
Pole Vault**  Lois Warden  Bexley A.C.  2016 3.00m
Shot    E. Locke   Blackheath & Bromley H.A.C.  2015 12.42m
Discus   E. Keith   Blackheath &Bromley H.A.C.  2015 34.71m
Javelin   E. Knights Toomer Ashford A.C. 2014 35.16m
Hammer    V. Wiltshire  Blackheath & Bromley H.A.C.  2014 46.78m
         
 ** New event in 2016 for u15s      

 


Current League Standings for 2016

 

  KENT YOUNG ATHLETES LEAGUE 2016      
          POSITIONS AFTER MATCH 2      
           
           
  BIB DIVISION 1 Match League  
1 C/CC/3 Blackheath & Bromley Harriers A.C. (1) 1272 16  
2 H/HH/8 Tonbridge A.C. (1) 1147.5 14  
3 E/EE/5 Medway & Maidstone AC 1098 12  
4 B/BB/2 Bexley AC 919 10  
5 D/DD/4 Dartford Harriers / Swanley & District A.C. 798.5 6  
6 K/KK/10 Cambridge Harriers 728 6  
7 J/JJ/9 Blackheath & Bromley Harriers A.C. (2) 719 6  
8 A/AA/1 Ashford A.C.  620.5 2  
           
  Single Letter = A string      
  Double letter = B string      
  Number = Non Scoring      
           
  At the end of the season the bottom 2 clubs will be relegated to Division 2  
           
  KENT YOUNG ATHLETES LEAGUE 2016      
          POSITIONS AFTER MATCH 1      
           
           
  BIB DIVISION 2 Match League  
1 F/FF/6 Paddock Wood A.C. / Folkestone Running Club 1001 16  
2 L/LL/12 Medway Park Phoenix / Invicta East Kent 894 14  
3 G/GG/7 Thanet A.C. 658 10  
4 M/MM/13 Swale Combined A.C. 629 10  
5 P/PP/15 Tonbridge A.C. (2) 563 9.5  
6 S/SS/16 Sevenoaks A.C. 500 6.5  
7 N/NN/14 Thanet Roadrunners A.C. 328 4  
           
  Single Letter = A string      
  Double letter = B string      
  Number = Non Scoring      
           
  At the end of the season the top 2 clubs will be promoted to Division 1    
           

 


Site designed and maintained by robin-web.co.uk