Home


Last amended at 08 March 2014

 

KENT COUNTY INDOOR EVENTS

 

 

Please note that there will be U15 Boys 300m races and not 400m at the Kent Indoor Championships. Please submit online entries with 300m pb times for the 400m option available and postal entries with 300m event selection and pb time.

 


 

Kent Indoor Athletics Championships 2014

To be held under UKA Rules

 

Lee Valley Indoor Athletics Centre, Edmonton - N9 0AR - 15th and 16th March 2014

 

Timetable

 

Closed now

 

Please note that the Championships this year will again be held over two days in conjunction with Hertfordshire and Middlesex County Associations. There are a similar number of events for these Championships plus a number of events for athletes with disability which can be entered on the appropriate online or postal entry forms.

 

Online entry form non-disability - disability   Postal application form non-disability - disability

 

Entry to our Championships is only available to Kent qualified athletes This is by birth, continuous association, as per UKA rule 9, or residence. To qualify by residence you must have lived within the Kent County Boundary or relevant London Post Code Area, continuously, for at least nine months prior to the event.

 

The Event Entry Fees for postal applications is £5.00 per event and online applications is £6.00 per event.

 

Kent Indoor Championship Events

 

Saturday Ė 15th March

Sunday Ė 16th March

 

 

60mH (all)

60m (all inc disability)

200m (all)

300m (U15s)/400m (others)

800m (all)

1500m (all)

1K Walk

 

HJ (arena) U17W, U20W, SW

HJ (plateau) U15G

HJ (arena) U20M, SM

HJ (plateau) U15B, U17M

PV (Women)

SP (Women inc disability)

LJ (Men inc disability)

LJ (Women inc disability)

TJ (Women)

TJ (Men)

SP (Men inc disability)

PV (Men)

 

 

Kent Championship Events for Athletes with Disability

Ambulant Competitors Only

 

 

 

Menís Events

 

 

 

Womenís Events

Senior

Sat

SP

 

Senior

Sat

-

Sun

60m, LJ

 

Sun

60m, LJ, SP

 

 

 

 

 

 

 

Under 20

Sat

SP

 

Under 20

Sat

-

Sun

60m, LJ

 

Sun

60m, LJ, SP

 

 

 

 

 

 

 

Under 17

Sat

SP

 

Under 17

Sat

-

Sun

60m, LJ

 

Sun

60m, LJ, SP

 

 

 

 

 

 

 

Under 15

Sat

SP

 

Under 15

Sat

-

Sun

60m, LJ

 

Sun

60m, LJ, SP

 

Details of the Disability Impairment need to be provided with the application

 

 

Notes

The above provisional list of events may have to be varied once the number of competitors in each event is known.

 

A confirmed timetable and location map will be posted on this website once the timetable is confirmed.

 

All competition numbers for these Championships are to be collected from Athlete Registration on the day of the Championships.

 

Notes for Competitors will be posted on this website together with the timetable.

 

Competitors in field events, except High Jump and Pole Vault, will be allowed a maximum of 4 attempts.

 

The permitted age group triple jump boards will be as follows:- SM 11/13m; U20M 9/11m; SW, U20W, U17M 7/9m.

 

Only Stadium starting blocks will be permitted to be used.

 

It is anticipated that competition will commence at 10:00am.

 

Competition age groups as at midnight 31/08/14, except Under 20ís which is midnight 31/12/14.

Athletes may only compete within their own age group, except U20ís who may also compete as seniors. Under 15 and under 17 athletes will NOT be permitted to compete in more than THREE individual events on the same day.

 

CLUB COLOURS MUST BE WORN (or clothing acceptable under UKA rule 17).

 

Closing date for entries:- 28th February 2014

 

LATE ENTRIES WILL NOT BE ACCEPTED

 

An ongoing list of accepted entries will be posted on this website.

 

Please note that entry for adult spectators will be by programme only at £2.00 each.

 

 

Championship queries should be emailed to the Indoor Championship Secretary

 

 


Entries received so far:

 

Timetable

 

Indoor Championship Entries Received  and Accepted to 28/02/2014
   
Name Club
Benjamin Abiodun Medway and Maidstone AC
Bilen Ahmet Kingston AC & Polytechnic Harriers
Joe Appiah Kent AC
Justin Bailey Dartford Harriers AC
Matthew Beech Swale Combined. AC
Duayne Bovell Blackheath & Bromley Harriers AC
Jonathan Browne Kent AC
Ben Burton City of Sheffield
Jacob Burton City of Sheffield
Zachary Cannon Tonbridge AC
Diego Cantoni Invicta East Kent AC
George Choat Newham & Essex Beagles AC
Dexter Cook Canterbury Christ Church University
 
Samual Coombes Dartford Harriers AC
Matthew Cornish Bexley AC
Hassan Davis Kent AC
Reece Dimech Medway and Maidstone AC
Christopher Ford Tonbridge AC
Jack Fox Dartford Harriers AC
Joshua Goodchild Dartford Harriers AC
Courtney Green Kent AC
Darren Green Kent AC
Robert Hammond Dartford Harriers AC
Christopher Hobbs Ashford AC
Jonathan Ketley Crawley AC
Jordan Kong Cambridge Harriers
Stephen Lake Ashford AC
Alexander Lee Dartford Harriers AC
Nicholas Lovell Ashford AC
Omari Markland-Montgomery Cambridge Harriers
Mike Marriott Blackheath & Bromley Harriers AC
Malcolm Martin Surrey Walking Club
Andy Millen Bexley AC
Farren Morgan Bexley AC
Rawlston Morian Kent AC
Gareth Morris Cardiff AAC
Dean Oakes Unattached
Femi Owolade Blackheath & Bromley Harriers AC
Andrew Pickett Dartford Harriers AC
Iain Presnell Ashford AC
Andrejs Safars Medway and Maidstone AC
Andrew Scoones Swale Combined. AC
Paul Slater Bexley AC
Matthew Smiley Ashford AC
Thomas Snee Kingston AC & Polytechnic Harriers
David Stewart Dartford Harriers AC
Ben Tyler Medway and Maidstone AC
Aaron Waterman Tonbridge AC
Alexander Wharfe Ashford AC
Luke Williams Ashford AC
Tobiloba Adeniyi Cambridge Harriers
Alexander Atkins Dartford Harriers AC
Bradley Barrett Tonbridge AC
Ashley Buckman Ashford AC
Connor Burford Dartford Harriers AC
Elliott Burton Invicta East Kent AC
Alex Cameron Dartford Harriers AC
Archy Cannon Tonbridge AC
Lewis Church Tonbridge AC
George Clements Medway and Maidstone AC
Sam Colman Tonbridge AC
Oluwaseyi Daramola Cambridge Harriers
Mason Doyle Paddock Wood AC
Joseph Epps Cambridge Harriers
Oluwatobi Esan Cambridge Harriers
Fraser Ford Ashford AC
Luke Francis Bexley AC
Gareth Funnell Newington AC
Said Gabo Kent AC
Elliott Gayle Kent AC
Samee Goosani Medway and Maidstone AC
Edward Hall Tonbridge AC
Bobby Harrop Invicta East Kent AC
Joseph Hawkins Invicta East Kent AC
Lewis Heffernan Medway and Maidstone AC
Max Hodson Blackheath & Bromley Harriers AC
Thomas Howlett Dartford Harriers AC
Jack Huxley Ashford AC
Charlie Jinks Ashford AC
Harry Kendall Tonbridge AC
Jacob Lane Dartford Harriers AC
Louis Mascarenhas Blackheath & Bromley Harriers AC
Ryan Mclellan Tonbridge AC
Benjamin Milham Medway and Maidstone AC
Zack Moules Bexley AC
Benjamin Murphy Tonbridge AC
Jack Parris Cambridge Harriers
Morgan Rees Dartford Harriers AC
Dylan Rigby Invicta East Kent AC
James Sieloff Newington AC
Alex Skipp Blackheath & Bromley Harriers AC
Lewis Smith Ashford AC
Ishmael Smith-John Blackheath & Bromley Harriers AC
Matthew Snell Tonbridge AC
Wade Thompson Cambridge Harriers
Frano Vainio-Doiseul Cambridge Harriers
Wesley Walton Tonbridge AC
Michael Watson Medway and Maidstone AC
Miles Weatherseed Tonbridge AC
Charles Winch Bexley AC
Dereck Aguma Dartford Harriers AC
Ethan Akanni Bexley AC
Daniel Akin Cambridge Harriers
Bolu Aluko Bexley AC
Cameron Amedee Ashford AC
Jamie Atkins Dartford Harriers AC
Jacob Bourne Medway and Maidstone AC
Callum Brooks Medway and Maidstone AC
Matthew Burns Dartford Harriers AC
Joseph Burton Medway and Maidstone AC
Lewis Caiels Dartford Harriers AC
Ryan Campbell Dartford Harriers AC
Jamie Carley Invicta East Kent AC
Joel Champion Tonbridge AC
Oliver Cooper Thanet AC
Terrell Craig Bexley AC
Sam Day Tonbridge AC
Lotanna Ezeike Cambridge Harriers
Daedrian Forest Cambridge Harriers
Marley Godden Medway and Maidstone AC
Callum Gordon Cambridge Harriers
Alexander Hardy Ashford AC
Lewis Hayward Medway and Maidstone AC
Samuel Hayward Tonbridge AC
Thomas Hughes Thanet AC
Oliver Hussey Dartford Harriers AC
Benjamin Isaac Ashford AC
Marcus Jennings Swale Combined. AC
Harjan Khaira Ashford AC
Luc Legon Bexley AC
Camron Lyttle Bexley AC
Henry Marshall Tonbridge AC
Ryan Maunders Medway and Maidstone AC
Jackson Moffatt Tonbridge AC
Tobi Ogunjimi Cambridge Harriers
Ife Okikiade Blackheath & Bromley Harriers AC
Matteo Okogie Cambridge Harriers
Cameron Payas Medway and Maidstone AC
Ryan Poyroo Blackheath & Bromley Harriers AC
Lewis Rayfield Swale Combined. AC
Dylan Reeves-Fellows Blackheath & Bromley Harriers AC
Lloyd Riggall Dartford Harriers AC
Joe Saddler Tonbridge AC
Zakariya Shaikh Ashford AC
Jacob Sheath Blackheath & Bromley Harriers AC
Harry Starling Dartford Harriers AC
Bailey Stickings Blackheath & Bromley Harriers AC
Luca Taylor Blackheath & Bromley Harriers AC
Scott Thomson Tonbridge AC
Joseph Thurgood Medway and Maidstone AC
James Whiteaker Tonbridge AC
Comrad Will Tonbridge AC
Daniel Wood Newington AC
Darryl Wright Medway and Maidstone AC
Edward Adams Blackheath & Bromley Harriers AC
James Back-Wilkins Cambridge Harriers
Sebastian Brooks Tonbridge AC
Jacques Cunningham-Marsh Medway and Maidstone AC
Joseph Dore The Judd School
Harvey Dunn The Judd School
Billy Harrop Thanet Roadrunners AC
Luke Hurton Newington AC
James Hussey Dartford Harriers AC
Joseph Idem Dartford Harriers AC
Shaun Khaira Ashford AC
Rory Kuypers Medway and Maidstone AC
Calum Laing Tonbridge AC
George Maher Ashford AC
Connor McCormick Medway and Maidstone AC
Isaac Milham Medway and Maidstone AC
William Milham Medway and Maidstone AC
Thomas Nolan Tonbridge AC
Dami Ogunkeye Cambridge Harriers
Jason Okusanya Bexley AC
Justin Oludemi Dartford Harriers AC
Cameron Roberts Tonbridge AC
Alfie Scopes Tonbridge AC
Toby Seal The Judd School
Markus Simmons Swale Combined. AC
Marshall Smith Ashford AC
Lewis Stickings Blackheath & Bromley Harriers AC
Ben Sutton Dartford Harriers AC
Jake Timmins Ashford AC
Jonathan Tsoi The Judd School
William Vickery The Judd School
Lewis Warren Blackheath & Bromley Harriers AC
Joseph Webb Medway and Maidstone AC
Oliver Woodrow The Judd School
Izzati Azmansham Medway and Maidstone AC
Rachel Basford Belgrave Harriers
Samantha Brown Blackheath & Bromley Harriers AC
Katrina Cosby Blackheath & Bromley Harriers AC
Charlotte Daniel Cambridge Harriers
Clare Elms Cambridge Harriers
Jenny Fowler Medway and Maidstone AC
Krystal Galley Blackheath & Bromley Harriers AC
Sharon Gambell Newington AC
Sadie Gibbs Bexley AC
Helen Godsell Blackheath & Bromley Harriers AC
Katherine Hamilton Ashford AC
Rebecca Harris Bexley AC
Chanel Hemmings Cambridge Harriers
Laura-Ann Henderson Ashford AC
Jessica Jones Blackheath & Bromley Harriers AC
Geraldine Legon Bexley AC
Jodie Leslie Dartford Harriers AC
Christine Lynch Swale Combined. AC
Angela Martin Surrey Walking Club
Deborah Martin Ashford AC
Shauna McFarlane Medway and Maidstone AC
Jackie Montgomery Blackheath & Bromley Harriers AC
Christina Moore Blackheath & Bromley Harriers AC
Serita Solomon Blackheath & Bromley Harriers AC
Emily Stone Tonbridge AC
Kemi Ajose Cambridge Harriers
Kayleigh Anderson Medway and Maidstone AC
Simone Baxter Tonbridge AC
Sophie Clayton Thanet AC
Florence Cochrane Tonbridge AC
Helena Coleman Blackheath & Bromley Harriers AC
Bobbie Cornelius Swale Combined. AC
Jessica Daly Swale Combined. AC
Lucy Daniel Cambridge Harriers
Holly Fletcher Blackheath & Bromley Harriers AC
Ellie Gooding Ashford AC
Nicola Gregory Bexley AC
Amelia Jones Ashford AC
Nathanielle Jones Blackheath & Bromley Harriers AC
Rhianna McCarthy Tonbridge AC
Ailis McGovern Bexley AC
Jessica Murphy Tonbridge AC
Leanne O'Donovan Dartford Harriers AC
Vivien Olatunji Blackheath & Bromley Harriers AC
Ruth Onyekwe Cambridge Harriers
Naomi Orogun Dartford Harriers AC
Katie Scott Medway and Maidstone AC
India Smith Tonbridge AC
Louise Springham Tonbridge AC
Temilola Tewogbade Bexley AC
Hannah Wackett Medway and Maidstone AC
Ella Walden Dartford Harriers AC
Joanne Ware Tonbridge AC
Sonia Woolhouse Blackheath & Bromley Harriers AC
Diana Adegoke Thanet AC
Elsie Agba Medway and Maidstone AC
Kirsty Anane Cambridge Harriers
Tamara Anderson Thanet AC
Laura Arnold Medway and Maidstone AC
Laura Baliman Tonbridge AC
Megan Beaman-Browne Blackheath & Bromley Harriers AC
Amy Brooks Medway and Maidstone AC
Indigo Burgin Cambridge Harriers
Heather Butcher Cambridge Harriers
Amy Clayton Thanet AC
Phillippa Croft Blackheath & Bromley Harriers AC
Hannah Czarnowski Tonbridge AC
Harriet Day Medway and Maidstone AC
Chantelle Denton Newington AC
Lily Dowden Smith Dartford Harriers AC
Tyra Duffus Medway and Maidstone AC
Kyra Durant Cambridge Harriers
Ama Esson Cambridge Harriers
Leah Everson Blackheath & Bromley Harriers AC
Ciara Ewart Ashford AC
Amy Garrett Tonbridge AC
Molly Hawkins Cambridge Harriers
Isabella Hilditch Blackheath & Bromley Harriers AC
Elizabeth Ibidunni Blackheath & Bromley Harriers AC
Emma Jenkins Medway and Maidstone AC
Sian Keegan Medway and Maidstone AC
Darcey Kuypers Medway and Maidstone AC
Una Laqeretabua Tonbridge AC
Sophie Lewis Ward Cambridge Harriers
Catriona McSorley Herne Hill Harriers
Imogen Munday Medway and Maidstone AC
Tia-Rose Murray Dartford Harriers AC
Rebecca O'Hara Tonbridge AC
Joanne Okusanya Bexley AC
Divine Oladipo Cambridge Harriers
Sarah Olashugba Cambridge Harriers
Toyin Orelaja Blackheath & Bromley Harriers AC
Hannah Owen Ashford AC
Alexandra Palmer Cambridge Harriers
Jennifer Payne Medway Park Phoenix
Pippi Randall Ashford AC
Eleanor Ribbits Tonbridge AC
Shannon Riskey Blackheath & Bromley Harriers AC
Jamiyla Robinson-Pascal Blackheath & Bromley Harriers AC
Mia Rodney Cambridge Harriers
Jazmin Salter Medway and Maidstone AC
Katie Scoones Swale Combined. AC
Emily Sieglar Bexley AC
Jasmine Smith Tonbridge AC
Grace Sullivan Ashford AC
Charlotte Tappenden Ashford AC
Amy Thomas Medway and Maidstone AC
Rhiannon Wallwork Ashford AC
Ebby Wanjiru Cambridge Harriers
Constance Ward Cambridge Harriers
Anna Woodward Tonbridge AC
Charlotte Wroe Ashford AC
Frinee Akuma Bexley AC
Antonia Alapafuja Blackheath & Bromley Harriers AC
Immanuella Aliu Dartford Harriers AC
Katie Bennett Bexley AC
Jacqueline Benson Ashford AC
Mhairi Brooks Blackheath & Bromley Harriers AC
Evelyn Butcher Cambridge Harriers
Jessica Carley Invicta East Kent AC
Vera Chinedu Cambridge Harriers
Magda Cienciala Blackheath & Bromley Harriers AC
Jade Coatsworth Tonbridge AC
Madeleine Cooper Cambridge Harriers
Tilly Cosgrove Cambridge Harriers
Faith Cox Ashford AC
Leia Desseaux Ashford AC
Poppy Dinley Medway and Maidstone AC
Nicole Farmer Blackheath & Bromley Harriers AC
Tara Farrell Medway and Maidstone AC
Alexandra Ferdinando Medway and Maidstone AC
Chloe Foord Ashford AC
Emily Giardina Thanet AC
Karina Harris Blackheath & Bromley Harriers AC
Eloise Harvey Dartford Harriers AC
Rebecca Hawkins Bexley AC
Leah Henniker Thanet AC
Emilia Isaac Ashford AC
Emily Johnson Bexley AC
Madilyn Johnson Thanet AC
Eve Keith Blackheath & Bromley Harriers AC
Tuppance King Thanet AC
Eloise Locke Blackheath & Bromley Harriers AC
Lois Medley Bexley AC
Ciara Mitchell Cambridge Harriers
Jasmine Okoye Bexley AC
Bamiyo Oladipupo Cambridge Harriers
Gloria Olajide Cambridge Harriers
Jade Oni Medway and Maidstone AC
Isio Orogun Dartford Harriers AC
Shannon Payne Dartford Harriers AC
Alexandra Prickett Ashford AC
Olivia Richer Blackheath & Bromley Harriers AC
Susi Sampson Dartford Harriers AC
Natasha Scott Medway and Maidstone AC
Emily Sheppard Blackheath & Bromley Harriers AC
Liz Tchelibo Bexley AC
Mira Vainio-Doiseul Cambridge Harriers
Megan Walsh Medway and Maidstone AC
Eleanor Wastell Medway Park Phoenix
Amelia Waters Cambridge Harriers
Ashleigh West Medway and Maidstone AC
Lola Wheeler Medway and Maidstone AC
Katie Woolcott Dartford Harriers AC
Rachel Yeldham Blackheath & Bromley Harriers AC
   
The following athletes have accessed the online entry system but their applications were not completed. If there are any problems please contact the Entry Secretary
Name Club
Michelina Ashong Cambridge Harriers
Martin Brockman Medway and Maidstone AC
Dominique Buggs Medway and Maidstone AC
Eghosa Evbosomom Cambridge Harriers
Lana Foyle Ashford AC
Lucas Taylor-Costin Dartford Harriers AC
Sharai Williams Cambridge Harriers
   
A number of athletes have been sent emails requesting further information or clarification. The following must provide additional information to confirm whether they are eligibility to take part and must respond to the Indoor Championship Secretary
Name Club
Gabriella Maxwell Tonbridge AC
Alexander Owen Gmax Athletics
Korede Osinibi Blackheath & Bromley Harriers AC
Dale Saxby Canterbury Christ Church Uni
Tiarni Jackson-Howard Bexley AC
Anastasia Davies Blackheath & Bromley Harriers AC
Danielle Blake Cambridge Harriers
Ron Taylor Kent AC
Anthony Bryan Tonbridge AC

 


Site designed and maintained by robin-web.co.uk